Anasayfa » Stil sahibi olmak ve iş yaşamında başarı sağlayan giyim kuralları
Haberler Moda

Stil sahibi olmak ve iş yaşamında başarı sağlayan giyim kuralları

“Kişisel Markanı Yarat” yazı dizimizin ikinci bölümünde “Stil sahibi olmak” ve “İş Yaşamında Başarı Sağlayan Giyim Kuralları” konularına yer verdik.
stil

Görünüşümüz bir nevi neler yapabileceğimizin dış göstergesi…

Stil oluşturulurken nelere dikkat etmeli?
Stil sahibi olmak marka ve moda olanı giymek değildir. Oluşturulan stilin bedeninize, kişiliğinize uygun olmasına dikkat ederek stil oluşturulması gerekir. Vücut şeklinizi ve vücut tipinizi doğru tanımak kendinize yakışacak bir tarz oluşturmanız açısından oldukça önemli.

Stilin bir bütün olduğunu tarzınızı yaratırken aklınızdan çıkarmayın. Saç, makyaj, giyim, aksesuarlar, yürüyüş, duruş, konuşma, oturma, kalkma gibi tüm kriterlerin stil oluştururken birbirine eşlik etmesi ve uyum sağlaması gerekir.

Hem bütçenizi yormamak hem de giyecek bir şey bulamıyorum dememek için gardrobunuzda klasik parçalara yatırım yapın. Kadınların çoğu alışverişe çıktığı an kendini kaybeder. Hatta ihtiyacı olmayan bir kıyafeti, aksesuarı almaktan da geri kalmaz.

Alışveriş yaparken 5N1K kuralını unutmayın.
Neyi alıyorum?
Neyle giyeceğim?
Ne için giyeceğim?
Nerede giyeceğim?
Ne zaman giyeceğim?
Ve K… Kaça?

Kıyafetlerinizi seçerken ve giyerken renkleri doğru kullanın. Renklerin etkisine inanın, her rengin kendine özgü bir ifade ettiği anlam var.

Seçilen kıyafetler kişiliğe, amaca uygun olmalı, estetik olarak güzel olmalı ve rahatlık hissi vermeli. İçinde rahat edemeyeceğiniz bir kıyafetle istediği kadar şık olsun, siz rahat edemedikten sonra ne fayda. Bir kıyafetin kalitesini belirleyen şeyler kıyafetin dikişi, kalıbı ve kumaşıdır. Kıyafet alırken bu üç özelliğe önem vermeye özen gösterin.

Kıyafet seçimi yaparken püf noktaları
Üst bedeni geniş, geniş omuzlu kadınlar için V yaka bluz seçimi daha uygun. Daha düz renklerde bluz seçilebilir. Üste tam oturan ve kısa ceketler tercih edilmemeli. Uzun kolyelerden uzak durmakta ve ince kemer kullanımı tercih etmek de fayda var.

Üst bedeni kısa kadınların tek parça elbise tercih etmesi daha uygundur. Yüksek belli elbiselerden uzak durmak gerekir. Blazer ve tek düğmeli ceketler, beli yüksek etek ve pantolonlar, düz ve sade bluz tercih edilebilir. Üst beden kısa, bacaklar uzun ise düşük belli pantolon ve etekler daha uygundur. Geniş kalçalı kadınlar çan eteklerden uzak durmalı.

Kalın bacak ve bilekler için uzun etekler daha uygundur. Bacaklar kalın ise dar pantolonlar ve diz üstü çizmeler tercih edilmemeli. Göbek bölgesi geniş ise tunik tarzı bluz tercih edilmesi bu bölgeyi kapatmayı sağlar.

Minyon bir kadın iseniz tek renk giyinmek boyu daha uzun gösterir. Mini etek ve küçük ceketler tercih etmek size daha çok yakışacaktır.

Uzun boylu ve ince iseniz bol paçalı ve yüksek belli pantolonları tercih edin. Bele kemer kullanın. Açık renkleri ve enine desenli bluzları tercih edin. Pantolon-bluz, etek-bluz giyim tarzı daha uygundur.

Kısa bacaklı iseniz bilekten bağlı ayakkabı tercih etmeyin. Aynı renk ayakkabı ve çorap, yüksek bel etek ve pantolon boyunuzu daha uzun gösterir.

Elbise alırken lacivert, siyah, camel, koyu gri vizon gibi klasik renkleri tercih edin. Eğer vücudunuzda kilosal fazlalıklarınız varsa, fazlalıkları açığa çıkarttığından açık renklerden uzak durmaya çalışın.

Seçilen pantolon ne üzerinizde torba gibi durmalı, ne de vücudunuzu sımsıkı sarmalıdır. Göbeği olan ya da kalçası büyük hanımların önü pilisiz olan düz modelleri tercih etmeleri daha uygun. Orta yüksek ve yüksek belli pantolonlar göbek ve bel kusurlarını kapatabilmek için ideal. Uzun bacak boyu olanlar duble paça tercih edebilir. Kapri pantolonlar bacakları olduğundan daha kısa gösterir. Pantolonlarda büyük cepler kalçaları olduğundan daha büyük gösterir.

Eğer geniş kalçalı iseniz, kalem etekleri tercih etmekten kaçının. Unutmayın; bol renkli, büyük desenli ve cepli modeller kalçaları daha büyük gösterir. İnce ve minyon kadınların diz altı etekler ve yüksek belli etekler tercih etmeleri boylarının daha uzun görünmesini sağlar.

Ceket alırken nelere dikkat etmelisiniz? Ceket düğmeleri iliklendiğinde ceket potluk yapmamalı, dümdüz durmalıdır. Ceketteki düğmelerin kaliteli olmasına önem verin.

Aksesuarlar
Stil yaratırken kıyafete uygun aksesuar seçimi yapabilmek de önemli. Kemer, çanta, şal ve fular gibi aksesuarların giyilen kıyafetle uyum içerisinde olması gerekir. Aksesuar alırken dolabınızda bulunan kıyafetlerde hangi renkler daha fazla ise o renklere uyumlu olanları tercih edin.

Kıyafeti gösteren en önemli aksesuar çanta. Dolabınızda bir deri siyah orta boy çanta, bir portföy çanta bulundurun. Renkli çantaları seviyorsanız örneğin fuşya, turuncu, saks mavi, kırmızı gibi; baştan aşağı siyah ya da lacivert giyin, rengi böylelikle çantaya vermiş olursunuz. Bir çanta alırken mutlaka içindeki iç dikişlerine ve astarına bakın. Çanta içinizin temiz ve düzenli olmasına dikkat edin.

Kemer seçiminde de dikkat edilecek hususlar var. Unutmayın; ince kemerler her zaman daha ince gösterir. İnce belli kadınlara kalın kemerler yakışır. Kalın ve gösterişli bir kemer kullanıldığında diğer aksesuarların etkisini azaltmak gerekir, bu noktayı atlamayın.

Fular da kıyafete ren katan aksesuarlar hem de profesyonel bir görünüm sağlamakta etkili. Fularları sadece boyuna değil, çantanıza ve saçınıza da bağlayabilirsiniz. Kıyafet desenli ise tek renk, kıyafet tek renk ise desenli fular ya da eşarp kullanın. Boynunuz kısa ise fular tercih etmeyin.

En çok kullanılan aksesuarlardan biri de takılar. Altın ile birlikte gümüş ya da imitasyon takı kullanılmamalı, hoş durmaz. Ses çıkaran takılardan ve aşırı sallantılı küpelerden de uzak durmak gerek. İş yerinde rahatsız edici sesler çıkartarak gezmek emin olun pek de hoş olmayacaktır. Saat de önemli bir aksesuardır. Saat de giyilen kıyafet, ayakkabı ve çanta ile uyumlu olmalıdır.

Boynu uzun kadınlar uzun ve büyük küpeleri tercih edebilir. Boynu kısa kadınlara kısa ve küçük modeller daha uygundur. Uzun kolyeler kişiyi daha uzun ve ince gösterir. İnci kolye her zaman bir klasiktir. Broşları sadece yakanızda değil şapkanızda, çantanızda veya elbiselerin bellerinde kullanabilirsiniz.

Kadınlarda giyim tarzında imaj kırıcılar
Rengi atmış kıyafetler
Abartılı ve çok ses çıkaran takılar
Görünen yerde hızma, halhal gibi aksesuarlar
Görünen iç çamaşır ayrıntıları
Kaçmış çorap
Plastik saatler
Ütüsü bozuk kıyafetler
Lekeli ve söküğü bulunan kıyafetler
Şeffaf giysiler
Aşırı mini etekler
Yazılı tişörtler
Aşırı topuklu, boyasız, bakımsız ayakkabılar, sandalet tarzı veya taşlı ayakkabılar