Anasayfa » Cinsellikten çekinmenin 9 nedeni
Aşk ve İlişkiler

Cinsellikten çekinmenin 9 nedeni

Ergenlikle birlikte hormonlarımız ve fiziksel görünümümüz değişir. Bununla birlikte cinsellikle ilgili istekler, arzular ortaya çıkar. Bazı kişilerde görülen cinsellikten çekinme problemi çoğu zaman birey için bir sorun haline gelir. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney cinsellikten çekinmenin nedenleri hakkında bilgiler verdi.

Cinsellikte çekinmenin nedenleri:

-Kişinin çevreden aldığı cinsellikle ilgili bilgiler yetersizse, ilişkisinde çekingen olmaya devam edecektir.

-Cinsellikle ilgili konuşmalarda insanlar, genelde olup biten durumları abartma eğilimindedir. Bu da bazı kişileri ürkütebilir.

-Sağlıklı cinsellikle ilgili bilgilere ulaşmada zorluk, arkadaş ve aile gibi bilgi kaynaklarının bilgilerinin de kulaktan dolma olması.

-Cinsellik alanının mahremiyeti nedeniyle soru sormanın zor olması.

-Eşler uzun süre birlikte olsalar da, karşı tarafın yanlış anlayacağını düşünerek cinsellikle ilgili soru sormaktan çekinirler.

-Kendilerine güven sorunu yaşayan insanlar doğal olarak cinsel alanda da bu sorunu yaşayacak ve çekinecektir.

-Komik duruma düşmek, cahil gibi gözükme korkusu nedeniyle çekinerek uzak dururlar.

-Cinsel sorunların diğer sağlık sorunlarından farkı olmamasına rağmen; kişiler soruna katlanmalarına rağmen, yardım almakta zorlanırlar.

-Cinsellikte çekinmenin ortadan kalkması ve kişilerin kendilerinden daha emin hareket etmeleri; ancak doğru ve gerçek bilgilere sahip olma ve partneriyle daha açık olarak konuşabilmekle mümkündür.