Anasayfa » Farklı ne yaparsam, hayatımda bir şeyler değişir?
Haberler

Farklı ne yaparsam, hayatımda bir şeyler değişir?

Yapılan her seçim, insanın hayatına ya gül döker ya da çöp… İşte her gül ve her çöp de şunu getirir insana; gelen gül ise zihni huzurla doldurur, gelen çöp ise biraz daha yorgunlaştırır. İşte öyle anlarda, yani hayatımıza gelenler ağırlıklı olarak gül yerine çöp olduğunda, belki de artık bazı değişimlerin yapılması gerekiyordur. Bir şeyler bu şekliyle yürümüyordur ya da yürüyor gibi yapıyor ama esasında bizi tatmin etmiyordur.

Hani, Einstein’ın güzel sözünde dediği gibi; aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek…

İşte burada kendine sorulması gereken belki de şudur;

Neyi ya da neleri bugüne kadar nasıl yaptım ve istediğim gibi olmadı?

Peki, farklı ne yaparsam bir şeyler değişir?

Hangi tipteki insanlar beni ve zihnimi yorar, hangi tipteki insanlar bana huzur verir?

Aslında en önemli adımlardan biri bu soruya cevap vermek; zihne huzur vermek için… Buldunuz mu onları kim kalmalı, kim yoruyorsa gitmeli?

Kafanızda sürekli evirdiğiniz, çevirdiğiniz olumsuz düşünceler sadece zihninizi yormaz, bir de üstüne üslük mıknatıs gibi kendinize çekersiniz. Benim istediğim bu değil ki denilecek ya da evet işte bu; kendimi harika hissettirmeye başladı dedirtecek birçok seçim ve tercih var.

Huzurlu ve dingin bir zihne, sağlıklı bir bedene, temiz bir bilinçaltına sahip olduğunuzda ve egonun sesine yenilmeyecek kadar güçlü olduğunuzda, hayatınız çok daha kolaylaşmaya başlayacak ve bolluğu, sevgiyi, başarıyı, sağlığı, senin için doğru insanları işte o zaman hayatına çekmeye başlayacaksınız.

Eğer siz de büyük hayalleri olan ama bugüne kadar sadece hayalde bırakanlardansanız; bir durun ve şunu da sorun kendinize ben bu hayallerime inanıyor muyum? Cevap evet ise; iyide o zaman neden hayalden gerçeğe dönüştür müyorum? Beni alıkoyan ne? Neleri yapmak ya da yapmamak beni ve zihnimi dengede tutar?

İç dengeme ulaşabilmem, zihnimin dingin ve huzurlu olması için zihnimde yer etmesi gereken düşünce ve kendime söylemem gereken 20 cümle:

1. Kendini tanı ve yönet. İç dengeni ve huzuru bul.

2. Sen çok değerlisin ve hiç kimsenin, hiçbir söylediği söz senin bu değerini değiştirmez.

3. Olumlu duygular da, olumsuz duygular da kişiden kişiye bulaşabilir; olumlu insanlarla ol.

4. Bırak şu sözleri söylemeyi; yapamazsın, beceremezsin, sen zaten öylesin, şöylesin, böylesin…. Önce kendin kendine değer ver, kendine inan ve güven.

5. Başkalarından medet umarak, boş beklentiler ile başkalarına bağlanarak asla güçlü ve kendin olmazsın. Ve unutma ki; böyle yaparak sadece ve çoğunlukla da yarı yolda kalırsın.

6. Güne nasıl başlarsan tüm günün öyle gidebileceğini düşünerek başla yeni güne…

7. Söylenerek başladığın günün devamı söylenmekle geçireceğin olayları, gülümseyerek ve pozitif başladığın günün devamı seni gülümsetecek olayları getirir sana…

8. Değişim fırsatlarını kolla, harekete geç… Yaratıcılığını doğru kullan…

9. Hata yaptığında bunu kabullenmesini de bil; kendini yiyip bitirme ama mutlaka ders al.

10. Eğer hayatında bolluk bilincini yaratabilmek istiyorsan her sabah uyandığında, akşam kafanı yastığına koyduğunda önce en ufak şeyler için bile bir şekilde şükret.

11.Güne her zaman erken başla.

12. Bedenini sev. Ona iyi bak.

13.Yeri geldiğinde kendini de şımartmasını bil. Çok mu bunaldın hemen en sevdiğin şeyi yap. Saçını yaptır, bir dondurma al, çimenlerde yürü, koş, bir dostunu ara, çocuğuna sarıl, müziği aç dans et, özgür hissedebileceğin ve seni mutlu eden her ne ise kendin için bir şeyler yap. Kendini başarılı olduğunu gördüğün konularda sık sık ödüllendir.

14. Kendi sınırların ve çevrene yansıttığın tutarlı prensiplerin olsun ki; başkaları senin çizgini geçip seni yoramasın.

15. İlerlemeni ve başarmanı engelleyen ya da moralini düşürebilecek sen yapamazsın, beceremezsin diyen herkes ve her şeyden uzakta kal. Haaa eğer tavsiye almak istersen de doğru kişilerden al.

16.Her şeyini herkese anlatma; unutma bir gün dost dediğin insan artık dostun değilse senin her şeyin herkese yayılabilir. Kendini koru.

17. Her gün mutlaka üç sayfada olsa oku.

18. Konuşmadan önce iyice düşün.

19. Sadece yerine getirebileceğin ricaları kabul et; eğer hayır demeyi öğrenemezsen üstüne aldığın gereksiz sorumlulukların fazlası omuzlarında sadece yük olur.

20. Ve son cümle; her şey, her insan hayatımdan gelir geçer; geriye kalan hep benim… Benden başka kimse, benim gemimin gerçek kaptanı olamaz!…