Anasayfa » İhtiyacımız olan şey; istikrar
Haberler

İhtiyacımız olan şey; istikrar

Herkese merhaba… Öncelikle belirtmeliyim ki Health&Fitness ailesine katılıp, sizler ile tecrübe ve bilgilerimi paylaşmaya layık görülmek benim için gurur verici. Sizlerle paylaşacağım o kadar çok şey var ki… Spor ile ilgili bilgi ve tecrübe şöyle kenara dursun, yazmak başka oluyor. Bu benim hayalimdi!

Size kendimi tanıtmak isterim. Profesyonel sporculuk kariyerim, 6 sene önce başladı. Vücut Geliştirme ve Fitness branşında 5 yıldır lisanslı milli sporcuyum. Geçirdiğim bu 5 sene içinde yirmiye yakın müsabakada bulunup, hiç bir müsabakadan ilk 6’ya girmeden dönmedim. Bu işi yaşam biçimi bile değil, nefes haline getirmiş biri olarak; 6 kere Türkiye Şampiyonluğu, Ms. Olympia Amateur Avrupa Şampiyonluğu, IFBB Dünya 2.’liği, EFBB 2 kez Avrupa 4.’lüğü ve yine Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ilk 6’da olduğum derecelere sahibim. Bireysel Spor Eğitmenliği (Personal Coaching), Online Coaching hizmeti veriyor ve artık burada sizler için yazıyorum. Şu anda yarışma sürecindeyim ve şimdiye kadar edindiğim sayısız tecrübelerim sonucunda bu bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Bunca zaman ve tecrübeden sonra şunu söylemeliyim ki, inanılmaz kreatif bir şeye sahibiz; bedenimiz. Sahip olduğumuz vücut gerçekten doğru beslenme, doğru eğitim, doğru antrenman ve zihinsel güç ile istediğimiz şekli alabilir. Ben geçirdiğim süreçte buna şahit oldum. Vücudunuzu önce zihninde şekillendirip, bunu beslenme ve antrenman ile somutlaştırdığınızda olacaklara inanamayacaksınız. İhtiyacımız olan şey, istikrar ve doğru adımlar. Hatta bunun üzerine ilerleyen aylarda “Mind – Muscle Connection” adı altında bir yazı yazacağım.

Tüm bunlardan önce her konuda olduğu gibi, bu konuda da doğru bilinen yanlışları düzeltmeliyiz. Öncelikle hatalı inşayı yıkıp, yerine çok sağlam bir inşa sürecine giriyoruz. Sizlerle paylaşacaklarım için gerçekten sabırsızım. Tecrübelerim ile edindiğim, kimi zaman şaşıracağınız, kimi zaman ihtimal bile vermediğiniz ama sizleri çok hızlıca sonuca ulaştıracak küçük detaylardan tutun da, klişe olduğunu düşündüğünüz çok büyük detaylara kadar…

Örneğin kadınların en çok tedirgin olduğu konulardan biri; “Sıkılaşmak istiyorum ama kaslanmak istemiyorum.” Bu konu, kendi içinde çok başlık içeriyor. Aslında doğruluğundan emin olduğumuz ama bir o kadar yanlış olan çok fazla bilgi kirliliği var. Bu bilgi kirliliği sonucu yapılan hatalar, istediğiniz vücudu size getirmek yerine sürekli olarak sizden uzaklaştırıyor. Sonrasında şöyle yorumlar oluşuyor; “yapışkan yağlar”, “erimeyen göbek”, “asla gitmeyecek basen”… Ne yapışan yağ vardır, ne erimeyen göbek, ne de gitmeyecek basen… Söylediğim gibi sadece doğru adımlar vardır. Sizin önemsiz bulduğunuz küçük detaylar aslında siz bir adım atarken, sizi 5 adım geriye götürüyor olabilir. Örneğin, meyve sınırsız yenebilir; yanlış çünkü meyveler sınırsız yenemeyecek kadar kalorilidir. Dolayısıyla böyle küçük detaylar yüzünden hayal edilen vücuda ulaşamamak zaman kaybına, motivasyon kaybına ve haliyle başarıya olan inancın kaybına yol açıyor. Ben tam olarak bu yüzden buradayım ve hayal ettiğiniz vücut aslında çok yakın.