Anasayfa » HARİKA HİSSETMENİN 5 YOLU
Haberler

HARİKA HİSSETMENİN 5 YOLU

Kişisel gelişim kitapları bazen hedefi ıskalayabilir. Son derece iyi bir yazarın cümlelerini okumak kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ancak verilen tavsiyeler çok sönük olabilir. Bazıları ise hem harika tavsiyelerde doludur hem de üslubuna bayılırsınız. İşte Alisa Frank tarafından yazılan Cut the Crap and Feel Amazing tam da böyle bir kitap. Son derece Amerikanvari bir üslupla yazılan kitap, adında geçen MÜKEMMEL kelimesini sadece vurgulamakla kalmıyor, bazen sayfada 13 defaya kadar da kullanıyor. Bu kitapta stresle baş etmenin, hedeflerinize ulaşmanın ve genel anlamda mutlu olmanızın basit yollarından bahsediliyor. İşte kitaptan en sevdiğimiz öneriler.

Basit teknik: Daha fazla zamanınızı mükemmel hissederek geçirmek istiyorsanız yapmanız gereken çok basit: Daha çok gülümseyin. İster dişlerinizi temizliyor, ister süpermarkette yürüyor veya en büyük korkunuzla yüzleşiyor olun, gülümsemek her zaman daha iyi hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda daha çözüm odaklı olmanıza da yardımcı olur.
Nasıl işe yarıyor?: Araştırmalara göre gülümsemek vücudunuzun strese ve mutsuzluğa verdiği tepkiyi azaltır. Hatta bir çalışmaya göre, stresliyken gülümseyen insanların tansiyonları gülümsemeyenlere göre daha düşük çıkıyor.

Kickbox tekniği: Yenilmez hissetmek mi istiyorsunuz? Bir kickbox’cunun enerjisine sahip olmalısınız. Ayaklarınız açık, biri diğerinin önünde olacak şekilde durun ve bir-iki düzeninde yumruklar atmaya başlayın. Daha sonra arkadaki bacağınızla öne doğru tekme atın ve indirirken ayaklarınız açık şekilde squat yapın. Bunu yaparken ise “Bunu yapabilirim” veya “Yapıyorum” deyin.

Nasıl işe yarıyor?: Bu teknik, ruh halinizi iyileştirecek endorfini salgılatır ve vücut kaslarınızın hafızasını kullanarak kendinize güvenmeniz konusunda sizi eğitir.

Kırmızı üçgen tekniği: Baskı altında mı hissediyorsunuz? Birkaç dakika zaman ayırarak zihninizde kırmızı bir üçgen canlandırın. Daha sonra korkularınızı ve negatif düşüncelerinizi bu üçgene koyduğunuzu hayal edin. Üçgenin küçücük bir toz tanesi olana kadar küçülmesini izleyin ve son olarak derin bir nefes alıp verirken toz tanesini üfleyerek uzaklaştırın.
Nasıl işe yarıyor?: Gergin olduğunuzda, problem çözmek için yöntemler yaratmak zordur. Kontrolü negatif düşüncelerin elinden almak yeni çözümler bulmanıza izin verir.

Çikolatalı brownie tekniği: Sıcak bir brownie yemek yumuşak, hafif ve rahatlatıcı bir histir. Ancak buzdolabından çıkarıp yerseniz soğuk, katı ve sindirimi zordur. Ne demek mi istiyoruz? Aynı şeyi yiyorsunuz fakat tamamen farklı hissediyorsunuz. Bir arkadaşınızla zorlu bir konuda konuşmanız gerekirse brownieyi hatırlayın. Soğuk ve kırıcı bir yanıt almaktansa, içlerindeki yumuşaklığı ortaya çıkarmak için seçtiğiniz kelimelere ve ses tonunuza dikkat edin.
Nasıl işe yarıyor?: İnsanlara yaklaşırken anlayışlı olursanız onlar da kendilerini korumak zorunda hissetmez. Böylece birbirinizi incitmeden daha fazla dürüst olabilirsiniz.

Dalga tekniği: Bir plajda suyun kenarında durduğunuzu hayal edin. Dalgaların sesini ve nasıl size doğru yumuşakça gidip geldiklerini düşünün. Her bir dalganın farkını izleyin. Bazıları içe doğru dökülürken bazıları sahil boyunca ilerler…
Nasıl işe yarıyor?: Her dalga akışkandır. Aynı geçip giden günleriniz gibi. Hayatınıza girip çıkan şeylerle birlikte kendinizi akışa bırakmak, yeni fırsatlara açık olmanızı ve size iyi gelmeyen şeylerden uzaklaşmanıza olanak tanır.