Anasayfa » Dengeyi kurun
Haberler

Dengeyi kurun

Brones’a göre dengeyi bulmak içimizde başlayan bir yolculuktur. Her ne kadar başarının yolu ideal kiloya ulaşmak, hayallerdeki işe sahip olmak veya mükemmel eşi bulmak gibi görünse de Lagom felsefesine göre bu, hayatınızı şu an olduğu gibi kabul etmektir. “Lagom felsefesi, mükemmel olmak yerine yeterince iyi olmayı öne çıkarır” diyor Brones. Ancak bu, hayallerinizden vazgeçmeniz anlamına gelmiyor. Bunun yerine size anlam ifade eden şeyleri tekrar düşünmeye davet ediyor. “Gerçekten hedeflerimizi belirleyebilirsek (toplum değil, kendimiz) işte o zaman başarılı olma şansımız artar.”

Çekirdek değerlerinizin farkında olduktan sonra hayatınızın tüm yönlerine farkındalık katma zamanı gelmiştir. “Hayatınızdaki gereksiz her şeyi (hem fiziksel hem duygusal) yok edin” diye öneriyor Brones. Bunlar; giymediğiniz kıyafetler, istenmeyen hediyeler veya kullanılmayan mutfak eşyaları olabilir. Evinizde istemediğiniz ve size rahatsızlık veren objeleri atarak gerçekten sevdiğiniz şeylerle sarılı olmanın enerjisinden faydalanabilirsiniz. Aynı kural zaman geçirdiğiniz insanlar için de geçerli. Eğer hayatınıza bir şey katmıyorlarsa, henüz hayatınızdan çıkarmaya hazır olmasanız dahi onlarla zaman geçirerek ne tür bir deneyim yaşamayı seçtiğinizi kendinize sorun. Hayatınızda neyin ve kimin olduğuna daha fazla dikkat vererek, olmanız gereken değil olduğunuz kişiyle mutlu olmaya başlayabilirsiniz.”

Bundan sonrası ise son derece basit. İster yo-yo diyeti veya aşırı antreman, ister çok yoğun çalışma veya çok eğlenme olsun, orta yolu seçerek kendinize gün, hafta ve ay içinde alanlar yaratmak daha kontrollü ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Üzerinizde baskı hissettiğinizde beş dakika durun ve nefes alın, elinizde olanlarla mutlu olun ve bir şekilde hafta sonu kaçamağına yer ayırtın. Ama en önemlisi de şu an olduğunuz şekilde yeterince iyi olduğunuzu hatırlayın.