Anasayfa » Spor ayakkabılar kontrolü ele geçirdi
Haberler

Spor ayakkabılar kontrolü ele geçirdi

Geçtiğimiz sene mütevazı spor ayakkabılarımız gösterişli muadillerini geride bıraktı ve hepimiz sonunda rahatladık.

G eçtiğimiz sene Şubat ayında, Victoria Beckham’ın moda dünyasını nasıl salladığını hatırlıyor musunuz? Artık marka topuklu ayakkabılarını giymeyeceğini iddia eden ünlü yıldız düz ayakkabılarıyla boy gösterdi. “Moda patlaması” ve “bir dönemin sonu” olarak nitelendirilen bu düz ayakkabı açıklaması büyük bir ilgi topladı. Ancak bir yıl ileri sardığımızda, moda tasarımcısının hareketi çok da radikal görünmüyor. Bir zamanlar ilk tercihimiz olsa da artık o yüksek topuklular oldukça mütevazı sportif kuzenleri tarafından devrilmiş görünüyor.

Modada değişim

Önde gelen pazar araştırma şirketlerinin son araştırmasına göre, Türkiye’deki kadınların yüzde 33’ü topuklu ayakkabıları seçerken, yüzde 37’sinin spor ayakkabıyı tercih ettiğini ortaya koydu. Zaten 2016 yılında ilk kez kadınlar topuklu ayakkabılara kıyasla daha fazla spor ayakkabı satın aldı. Eskiden spor yaparken pratik bir seçimken, spor ayakkabılar şimdi gardırobumuzun vazgeçilmez demirbaşı.

Aslında bu spor ayakkabı akımını yönlendirenler, neredeyse yarısının geçen sene spor ayakkabılar satın aldığı 35-44 yaş arasındaki kadınlar. İnternet moda mağazası endource.com’un moda editörü Aja Wallis, “90’lardan bu yana spor ayakkabılar gardıroplarımızdaki bu yüksek statüye ulaşmamıştı” diye yorumluyor. Üstelik bu değişimi tek gözlemleyen satıcı da o değil. footy.com adlı bir ürün karşılaştırma sitesinde dijital içerik ve sosyal medya yöneticisi olarak çalışan Adam Brown, son zamanlarda kadın spor ayakkabıları arama hacminin ortalamanın üstünde olduğunu fark ettiğini belirtiyor. Geçen seneden itibaren ‘ayakkabı koleksiyoncuları’nın sayısı yükseliş gösterdi ve vitrine çıkışından daha süratle spor ayakkabı satın alınıyor.

‘Athleisure’ akımının yükselişi Peki, spor ayakkabılar hala nasıl revaçta? Aslına bakarsanız spor ayakkabı, 1830’larda bir plaj ayakkabısı olarak ortaya çıksa da ancak 20’inci yüzyılın sonlarına doğru işlevinden ziyade bir moda demirbaşı haline geldi.